UÇAKLAR HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 7 ŞEY

13 SAAT UÇUŞ… PİLOT UYURSA NE OLACAK!?

Ne olur? Hiç bir şey olmaz. Yoğun ve bazen düzensiz çalışma sürelerine sahip olan pilotlar sizin uçuşunuzda da biraz kestirmiş olabilir. Pilotlar kalkışı gerçekleştirdikten sonra genel kontroller dışında uçuşun kontrolünü otomatik pilota bırakır. Durum böyleyken yardımcı pilot ve pilot dönüşümlü olarak kestirebilirler. Sorun teşkil etmez. Tabii iniş zamanı uyandıkları takdirde.

 

ARTIK TUVALETİN KAPISINI TUTMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ


Uçaklarda tuvaletlerin kapısı içeriden veya dışarıdan kitlenmez. Üzgünüz ama böyle. Bunun birkaç geçerli sebebi var tabii. Duyunca siz de hak vereceksiniz. Bunlardan bir tanesi acil bir durum olduğunda görevlilerin yardım edebilmesine engel olmamaktır. Kapılar kitlenmediği takdirde görevliler olabilecek en hızlı şekilde hasta kişiye yardım edebilirler. Sırf bu ayrıntı sayesinde birçok hayat kurtarılmıştır.

 

GİZLİ ODALAR VAR

Bazı uçaklarda görevlilerin istirahat edebileceği yatak odaları vardır. Uçuşlar kimi zaman 15-16 saat sürebilmektedir, hal böyle olunca yorgun düşen görevlilerin dinlenebileceği, içerisinde 5-10 yataktan oluşan gizli minik odalar oluşturulmuştur.

 

AYNI YEMEĞİ YEMEK YOK

Pilotlar ve yardımcı pilotlar aynı yemeği yemezler. Neden mi? Yedikleri yemeğin zehirli ya da sadece mideyi biraz bozacak şekilde olduğunu düşünün, 2 pilotun da aynı anda hastalandığını. Hiç hoş şeyler olmaz değil mi? Bu yüzden aynı uçaktaki pilotun ve yardımcı pilotun aynı yemeği yemeleri yasaktır.

 

İNDİKTEN SONRA YESEYDİNİZ SEVEBİLİRDİNİZ

Birçok insan uçaktaki yemekler için pek de iştahlı değildir. Bunda ne yemeğin ne de hava yolu şirketinin suçu var. Tüm suç ortamın! Basınç, bulunduğunuz ortamdaki temizlenmiş hava, ağzınızın ve yemeğin tadını değiştirebiliyor. Belki de indikten sonra aynı yemeği yeseniz çok beğenirsiniz.

 

IŞIKLARI SİZİN İÇİN SÖNDÜRÜYORLAR

İniş sırasında görevlilerin ışıkları söndürdüğünü fark etmişsinizdir. Peki neden sizi karanlıkta bıraktıklarını merak ettiniz mi? 

Uçak sorunlarının bir çoğu ya iniş ya da kalkış sırasında yaşanır ve sizin uçuşunuzda da böyle bir sorun yaşandığında, bir anda karanlıkta kalmanız yerine gözlerinizin çoktan karanlığa alışması için iniş sırasında ışıkları azaltırlar.

İçinde bir sürü engel olan parlak ışıkla aydınlatılmış bir odada olduğunuzu düşünün. Işığı bir anda söndürdüklerini ve size “Acilen odadan çıkman gerek!” dediklerini düşünün. Ne kadar zor olurdu değil mi?

 

YURT DIŞINDAKİ YEREL FİYATLARA TÜRKİYE’DEN ULAŞMAK MÜMKÜN

Odamigo Flights’ın eşsiz avantajıyla 70’ten fazla ülkenin yerel IATA fiyatlarına ve SOTO biletler ile yüzde 40’a varan farklara ulaşabilmek mümkün.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com