Trenlerle İlgili Bu İlginç Bilgileri Duymaya Hazır Mısınız?

1) 15 Eylül 1830 yılında açılan Liverpool – Manchester tren hattı, dünyada ilk kez başarılı şekilde yolcu taşıyan demiryolu hattı olarak tarihe geçmiştir.

 

 

2) Richard Trevithick 1804 yılında ilk buharlı treni üretmiştir. Fakat tren öylesine ağırdı ki altındaki rayları kırmıştır.

 

 

3) The Fairy Queen 1855 yılında Leeds şehrinde yapılmış bir buhar lokomotifidir. Bu lokomotifi ilginç yapan şey ise şu an hala Hindistan’da aktif görevde olmasıdır.

 

 

4) Şu anda TGV isimli Fransız yapımı tren, saatte 584 km/sa hızla dünyanın en hızlı yolcu treni ünvanını taşımaktadır. Tren öylesine bir hızla seyreder ki, durması için 16 km boyunca fren yapması gerekir.

 

 

5) İsveç’teki maden trenleri dağlardan aşağıya inerken kendi tükettiğinin 5 katı kadar elektrik üretir, bu enerji yakınlardaki köylerde ve diğer tren seferlerinde kullanılır.

 

 

6) Harry Potter serisinde gördüğümüz Hogwarts Ekspresi gerçek bir trenden esinlenilmiştir ve bu tren halen İskoçya’da aktif görevdedir.

 

 

7) 1876 senesinde Auburn kenti sakinleri şehirde yapılacak bir futbol maçı öncesinde tren raylarını yağlamış, netice olarak rakip takımı şehre taşıyan tren ancak bir sonraki istasyonda durmayı başabilmiş ve dolayısıyla oyuncular maçtan önce 9 kilometreye yakın yürümek zorunda kalmışlardır. ( ve maçı 45-0 kaybetmişlerdir)

 

 

 

 

8) New York’ta Merkez Tren İstasyonu altında terkedilmiş bir metro istasyonu bulunmaktadır. Hiçbir trenin durmadığı bu istasyonu 6 numaralı trene binerseniz görebilirsiniz.

 

9) Skyfall filminde tren üstündeki dövüş sahnesi gerçekten hareket eden bir trenin üstünde çekilmiş ve Daniel Craig bu sahnede dublör kullanmadan bizzat rol almıştır.

 

 

 

 

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com