SEYAHAT HAKKINDA 9 BİLİMSEL GERÇEK

Seyahat nedir? Tatil nedir? Mutluluktur, eğlencedir, yeni deneyimlerdir. Seyahati hep duygular ile bağdaştırırız fakat seyahatler hakkında yapılan araştırmaları ve sonucunda ortaya çıkan bilimsel gerçekleri biliyor musunuz?

JET LAG DOĞUDAN BATIYA GİDİLDİĞİNDE DAHA ÇOK ETKİ EDİYOR

travel plan

Son araştırmalar bunun neden olduğunu ortaya çıkardı. İnsanlar olarak bizim doğal uyku ve uyanıklık döngümüz 24 saati biraz geçmektedir. Doğudan batıya seyahat ederken gün kısalırken, batıdan doğuya seyahat ettiğimizde gün uzar. Ve beynimiz günün kısalmasına nazaran günün uzamasına daha kolay adapte olabilmektedir.

 

SEYAHATİNİZİ UNUTULMAZ YAPMAK İSTİYORSANIZ GARİP BİR ŞEY YAPINyoung man is dancing at the street

İnsan beyni yenilikleri hafızasında uzun süreli tutmak için tasarlanmıştır. Eğer seyahatinizi uzun süre boyunca hatırlamak istiyorsanız, denemediğiniz bir şeyler deneyin. Sahilde güneşlenmek yerine bir bota atlayıp açılmak, hatırlamak istediğiniz yerde kollarınızı açıp dönmek gibi farklı şeyler yapın.

 

İSİMLERİ HATIRLAMAK İÇİN BİR TÜYO: TEKRAR EDİN2 business man talking

Yurt dışına gezmek için ya da bir iş için seyahat ettiğinizde tabii ki yeni insanlar ile tanışırsınız. Araştırmalara göre tanıştığınız insanların isimlerini onlar 2. kez tekrar etmedikleri sürece ortalama % 80 ihtimal ile unutursunuz. Bu sizin unutkan olduğunuz anlamına değil, ilk izlenim ya da iş konuları gibi daha önemli şeylere dikkat etmenizden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden unutmamak için konuşmaya onların isimlerini söyleyerek devam edin. “Peki Micheal Bey, sizi New York’a getiren nedir?

 

EŞYA DEĞİL DENEYİM SATIN ALINgirl with parachute

Gittiğiniz yerlerden eşyalar satın almak yerine deneyimlere para harcamak sizi daha çok mutlu eder ve paranızı daha iyi yerlere harcamış olursunuz. Deneyimler ve tecrübeler size güzel bir beklenti içine girmenizi sağlar ve deneyimi gerçekleştirdikten sonra size hatırlanmak için daha çok sebep verir. Deneyimlerin etkisi ve hissettirdikleri, alacağınız eşyanınkilerden çok daha kısa ve keskindir. Bu da 2. madde de belirttiğimiz gibi beynin yaşadığımız farklı deneyime alışması ve normal karşılaması daha zor olduğu için beyin bunu ilginç bir anı olarak kaydedecek. Ayrıca yeni etkinlikler ile, yeni tecrübeler, yeni anılar ve yeni hisler kazanırsınız.

 

SEYAHATİN EN GÜZEL YANI PLANLANMASIDIR2 people plannig their travel with map

Aslında seyahatin en güzel yanı seyahat süreci değil, planlama aşamasıdır. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre seyahatin kendisi sizi gerçekten o kadar mutlu etmiyor. döndüğünüzde, gitmeden önceki duygu durumunuza geri dönüyorsunuz. Tabii bu seyahat çok uzun değil ise. Ama planlama kısmında, beklentilerinizi düşünmek, planlama yapmak sizi henüz gitmeden mutlu etmeye başlar, günlük hayatınızdaki duygu durumunuzu olumlu yönde etkiler. O yüzden hadi şimdiden plan yapmaya başlayın!

 

TATİL SIRASINDA ÇALIŞMAK SANDIĞINIZDAN ÇOK DAHA KÖTÜGirl reading e mail at the vacation

Adı üstünde “Tatil”. Kafa boşaltmak, günlük işlerin stresinden uzaklaşarak kendini dinlemek için var. Son yapılan çalışmalara göre tatil sırasında e-mail’ler arasında dolaşmak bile, o stresten uzaklaşmanızı zorlaştırıyor, eğlenmeniz gereken yerde vücudunuz stres hormonları salgılıyor. Bu da genel olarak seyahatinizi olumsuz yönde etkiliyor, oluşturacağınız anılarınızı bulanıklaştırıyor.

 

UÇAKLA SEYAHAT ETMEK KİLO ALDIRIRuçakta siyahat eden kilolu iş adamı

Son yapılan araştırmalara göre uçmak, uzun süreli oturmak, yemek yedikten sonra yakmak için bir şey yapmayarak enerjinin depolanması gibi nedenlerden dolayı kilo aldırıyor. En büyük risk grubu ise ayda yirmiyi aşan sayıda uçuş gerçekleştiren iş adamları. Spor önemli.

BAZI DİLLER DAHA MUTLUfarklı dillerde merhaba

Hangi dilin daha mutlu olduğunu bulmak için yapılmış araştırmalar olduğunu biliyor muydunuz? Hangi dilin daha çok pozitif kelimelere sahip olduğuna bakılarak yapılan araştırmalara göre İspanyolca, Portekizce, İngilizce, Hintçe ve Fransızca, en mutlu diller sıralamasında ilk 5’i tutuyor.

 

SEYAHATİNİZİ SÖYLEYİN SİZE KİM OLDUĞUNUZU SÖYLEYELİM

dağ seyahati yapan kadın

Araştırmalara göre kişilik ve seyahat ettiğiniz yer arasında oldukça güçlü bir bağlantı var. Örneğin içe dönük bir kişi dağ gezilerini tercih ederken, dışa dönük kişiler kalabalık plajları olan yerleri tercih ediyor. Hal böyle olunca, hiç bir insan birbirine benzemediği için her insanın farklı seyahat ihtiyaçları olabiliyor. Birbirinden farklı seyahat programları yapabilmek için +900’den fazla hava yoluna, 380.000’i aşan otele, ve 70’den fazla ülkenin demir yollarına tek platformdan ulaşabileceğiniz Odamigo’yla çalışabilirsiniz.

 

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com