Seyahat Acenteleri Hakkında 5 Şehir Efsanesi

Hangi yaştan olursa olsun, yolculara “seyahat acentesi”nden bahsetmeye kalktığınız anda hemen “Bir insan neden seyahat acentesi kullanır ki?” tarzında bir yanıt alırsınız. Öncelikle kendi başınıza bir otel rezervasyonu yapmanız, bir uçak bileti almanız veya online olarak araç kiralamanız her zamankinden çok daha hızlı ve kolay hale gelmişken; bir de üstüne her noktada kullanıcı yorumlarına erişilebilirken, neden bir seyahat acentesine ihtiyacınız olsun ki? Sizin için, seyahat acenteleri hakkında ortalıkta dolanan 5 şehir efsanesini derledik:

 

  1. Seyahat acentesi kullanmadan, kendi başıma da kolayca aynı biletleri alabilir, rezervasyonları yapabilirim.

Elbette kendi başınıza bunları yapabilirsiniz. Ancak bir seyahat acentesi ile aynı şekilde yapmanız mümkün olmayabilir.

Kendi başınıza bu işlemleri yaptığınızda sadece bir kredi kartı numarasından ibaretsinizdir. Seyahat acentesi çalışanları ise oteller çalışanları ile birebir münasebetleri dolayısı ile göreceğiniz ilgiyi artırma şansına sahip. Bu sayede daha otelinize varmadan dahi çalışanlar tarafından bilinen birisi olabilirsiniz.

Seyahat acenteleri özellikle uzmanlık isteyen alanlarda; balayı, macera tatilleri veya cruise turları gibi konularda farklarını daha da yoğun şekilde ortaya koyabiliyor. Hem coğrafyaları bilmeleri hem de aynı işlemi, aynı yer için belki defalarca yapmış olmaları sizler için en doğru rotaları, en uygun mekanları ve daha birçok detayı seçebiliyorlar. Her şey dahil bir resortta kalmak mı sizin için gerçekten doğru olan seçenek? Her gece dışarıya çıkmayı planlıyor musunuz? Aklınızdakilere istinaden size en uygun oda türü hangisi? Bu detaylar pek de internette kolayca bulabileceğiniz türden şeyler değil.

 

 

Acentelerin diğer herkesten daha iyi yapabileceği bir diğer şey de, otel rezervasyon departmanı veya web sitesi otelin “tamamen dolu” olduğunu söylediğinde, hala otelden oda bulabilmek olacaktır. Farklı yerlerle olan anlaşmaları dahilinde otel internet sitesinden veya otelin kendi rezervasyon biriminden satışı bulunmayan bir kısım odaya diğer herkesten ayrı olarak bir tek onlar ulaşabilir.

İptal edilen veya rötar yiyen uçuşlarınız sebebi ile mahsur kaldığınızda hiçbir şey acentenize sadece bir mail atarak veya bir mesaj çekerek hemen başka bir uçuşa geçmek kadar rahatlatıcı olamayacaktır. Acenteciler genelde hava yolu şirketinden çok daha hızlı şekilde işinizi görecektir.

 

  1. İnternet üzerinden bakarak seyahat acentesinden almaya kıyasla daha uygun fiyatla işlem  yapabilirim.

Evet, belki bazı durumlarda haklı olabilirsiniz. Ancak önemli olan kapıdan girerken değil çıkarken ne kadar ödediğinizdir.

 

 

Ancak iyi bir seyahat acentesi, bağlantıları sayesinde sizler için yükseltmeler, indirimler veya ek hizmetler gibi şeyler alabilecektir. Eğer sürekli çalıştıkları bir yere gidiyorsanız, o işletmelerin de işin devamlılığını isteyeceği göz önünde bulundurulduğunda sadece o acenteye özel fiyatlarla çalışmaları veya aynı fiyata  daha fazla hizmet sunmaları(ücretsiz kahvaltı, spa kullanım hakkı vs.) mümkün olacaktır. Birçok otelin oda yükseltmeleri veya kahvaltılar gibi hususlarda istediği fiyatlar düşünüldüğünde fark kendini belli edecektir.

 

  1. Seyahat acenteleri müşterilerini daha yüksek komisyon aldıkları otellere veya turlara yönlendirir.

Yanlış; eğer bu doğru olsaydı, acenteler nasıl müşterilerini koruyabilirdi?

Bunun yerine acenteler, onlarla yakın ilişkiler kurarak müşterilerini tanımak, ne istediklerini, ne tür bir tatil hayal ettiklerini, zevklerini, hobilerini ve daha birçok kişisel yönünü anlamak üzerine çaba sarf eder. Evet, bazı yerler elbette seyahat acentelerine yüksek komisyonlar önerecektir; ancak önemli olan nokta en uygun eşleşmeyi yakalayabilmenin altında yatıyor.

 

  1. Seyahat acenteleri fazladan ücretlendirme yapar.

Bazıları kesinlikle yapacaktır. Seyahat acenteleri oteller, hava yolları ve resortlardan komisyonlar alıyor olsa da bazı acenteciler zamanlarına ve emeklerine karşılık olarak bir miktar ek ücret talep edebilir. Bütün bir seyahati ince ince planlamak, birden çok bilet işlemi yapmak, transferleri düzenlemek ve dahası düşünüldüğünde çok büyük bir iş yükü. Bu durumda aslında küçük bir miktar ekstra ücretlendirme yapmak müşterilerin yolculuğu iptal etme ihtimallerine karşılık bir tür garanti konumunda.

Bir acente çalışanı bir seyahat planlaması yaparken haftalarını harcayabilir, ve devamında müşterisi herhangi bir sebeple tüm işlemi iptal edebilir. Eğer ki mevzubahis bu yolculuk bir de karışık bir rota içermekte ise 100 küsür karşılıklı atılmış e-mail, birçok telefon görüşmesi ve toplamda 2 aylık bir emekten bahsediyor olabiliriz.

 

 

Bundan bahsetmişken atlamamak gerekir ki, her acente kendi yöntemini seçecektir. Bazıları bu ekstra ücretlendirmeyi başta gösterip, müşterisi işlemlerin onayını verdiğinde indirim uygulayarak geri çekebilir. Birçok acente bu ücretleri sadece bir emniyet sübabı olarak kullanmaktadır. Tedbire gerek kalmayan noktada ise her şey normale dönmektedir.

 

  1. Tüm seyahat acenteleri aynıdır.

Kesinlikle değildir. Bu tıpkı bir dişçi, doktor veya avukat seçmek gibidir. Sizin için doğru kişi olmaları ve de uygun makamlar tarafından yetkilendirilmiş olmaları gerekmektedir. Bu noktada onları birer danışman veya yaşam stilisti olarak düşünmek daha doğru olacaktır.

 

 

Bunların yanı sıra her acente çalışanının uzmanlaştığı farklı bir alan bulunmaktadır. Kimi uçak biletleri, kimi otel rezervasyonlarında kendini geliştirmiştir. Ve de her birinin kendini bilgi birikimi açısından fazlaca donattığı bir coğrafya olması da muhtemel; bazıları Avrupa hakkında çok daha detaylı bilgiye haiz iken, bazıları uzak doğuya hakim olabilir. Bütün hepsinin üzerine seyahat türlerini(balayı ve romantik seyahatler, dalışlar, safariler vs gibi) ekleyince her bir acenteyi geçtik, acente çalışanı dahi kendi içinde farklı ihtiyaçlarınız karşısında farklı performanslar gösterecektir.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com