NASIL SEYAHAT ACENTESİ KURULUR?

Nasıl seyahat acentesi kurulur? Günlerini uçuşları tarayarak geçiren ve otel ödül puanlarını seven tutkulu bir gezginseniz, muhtemelen nasıl seyahat acentesi olacağınızı da bir ara merak etmişsinizdir. İnternet çağında yaşamak, seyahat acentelerinin eskisi kadar hayati olmadığını akla getirirken, insanlar düşünülenin aksine seyahat acentelerini daha da çok kullanıyor. Yolcuların hızlı bir uçuş rezervasyonu yapmaları gerektiğinde bir acenteyi aramamaları, büyük bir yolculuk için bir uzmana danışmak istemedikleri anlamına gelmez. Özellikle, çok fazla değişkeni olan geziler söz konusu olduğunda – tur şirketlerini, tercümanları veya birden fazla tatil köyünü koordine etmek gibi – lojistiği başkasına bırakmak genellikle daha kolay: yani konunun uzmanı seyahat acentelerine.

Seyahat acentesi olmak için belirli bir kariyer geçmişi gerekmiyor. Bu nedenle, yeni bir kariyer başlangıcı olarak bir seyahat acentesi olmak istiyorsanız olabilirsiniz. Seyahat acentesi olma yolunda bir yerden başlamak zorundasınız ve sektöre ne kadar erken katılırsanız, müşteri tabanınızı o kadar erken inşa edersiniz. Öte yandan, deneyiminizi, pazarlama gibi yarı-ilgili bir sektörde de paylaşmak isteyebilirsiniz. Çünkü yeni bir kariyer için çok yönlü olmak avantajdır. Başka alt yapılarınız olsa da olmasa da, bir seyahat acentesi olarak çalışmak başarılı bir kariyer yolu olabilir (bazı eğlenceli artılarıyla birlikte). Peki bir seyahat acentesi olmak için neleri bilmeniz gerekiyor?

Seyahat Acentesi Olmak İçin Nasıl Bir Resmi Eğitime İhtiyacınız Var?

Seyahat Acentesi Olmak İçin Nasıl Bir Resmi Eğitime İhtiyacınız Var?

Bazı dört yıllık lisans eğitimleri ve meslek okulları turizm sertifikası sunarken, seyahat acentesi olmaya çalışanlar için bir gereklilik değildir. Turizm sertifikaları ve diploması çok yardımcı olabilir, ancak daha önce pazarlama, ağırlama ve hatta etkinlik planlama eğitimleri aldıysanız da faydalı olacaktır. Sonuç olarak, varış yerleri, satışlar, güzergah planlaması ve rezervasyon yazılımı bilginiz seyahat acentesi olarak kariyeriniz için çok önemli olacaktır.

Tam teşekküllü bir seyahat acentesi olmadan önce almanız gereken eğitimin süresi aslında size bağlıdır. Kariyerinize liseden hemen sonra başlayabilir ya da bir ile dört yıl içinde sertifika, lisans derecesini tamamlayarak turizm diploması alabilirsiniz. Tabii ki, aynı zamanda sektör ile ilgili bir yerden kurs alabilir böylelikle daha sektöre girmeden “Balayı planlama” gibi bir alanda uzmanlaşabilirsiniz.

Seyahat Acentesi Olmak: Lojistik

Seyahat Acentesi Olmak: Lojistik

Seyahat acentesi olmak, muhtemelen kendi işinizi kurmak demektir. İş kurmak açısından iyi yanı ise, seyahat acentesi kurmak, nispeten daha az yük istiyor. Örneğin, bir yoga stüdyosu açıyorsanız, bir alan kiralamanız, izinler almanız, malzeme satın almanız, bir web sitesi kurmanız ve yoga öğretmenlerine ve resepsiyonda çalışacak birine ücret ödemeniz gerekir. Ancak, oturma odanızdan işletebileceğiniz bir işe başlıyorsanız, pek de bir masrafınız yok demektir.

Öncelikle ne tür bir iş yapmak istediğinizi düşünmelisiniz. Bir şirkete katılmak mı yoksa limited şirket olmak mı istiyorsunuz? Yoksa freelancer mı olmak istersiniz? Ortaklık çok çaba gerektirir ve çoğu zaman daha pahalıdır. Bir freelance olmak ucuz ve mutlu bir tercihtir, çünkü çok fazla ilgili maliyete sahip olmadan bir işletme olarak korunmanıza yardımcı olabilir.

Bağımsız bir satıcı olmak istiyorsanız, büyük olasılıkla bir seyahat danışmanı olarak işe başladığınızda yapmanız gereken en akıllıca şey, daha büyük bir ev sahibi kuruluşun bir parçası olarak çalışmaktır, mesela bu bir seyahat acentesinin franchise’ı da olabilir. Bir franchise sahibi olmak iyidir ama daha fazla genel masrafa yol açabilir ve bu bir ortağa ihtiyaç gerektirebilir.

Freelancer olarak iş almaya başladıysanız iş harcamalarınızı takip etmeye başlamanız gerekebilir ama muhabese işlerinizi tam zamanlı bir çalışanın yapabileceği kadar kolay yapamayacağınızı bilmelisiniz. Bu tür durumlar için yeni kariyerinizi planlarken, bazı lojistik sorularınıza cevap almak için yerleşik bir seyahat acentesiyle çalışıp tecrübe edinmeyi deneyin. Sağlık sigortalarını nereden alıyorlar? Gelir ve giderlerini nasıl takip ediyorlar? Vergi işlemleri için muhasebeci kullanıyorlar mı? Seyahat acentesi ile görüşürken, daha büyük bir acente için çalışmanın artılarını ve eksilerini tartışabilirsiniz. Diğer seyahat acenteleriyle nasıl iletişime geçeceğinizden emin değilseniz, LinkedIn veya hatta Instagram gibi sosyal medyaları kullanabilirsiniz.

Seyahat Acentesi Olurken Neleri Düşünmelisiniz?

Seyahat Acentesi Olurken Neleri Düşünmelisiniz?2

Seyahat acentesi nasıl kurulur? Bu soru hakkında artık fikriniz olmuştur. Peki kurduktan sonra ayakta kalmak için ne yapmalı? Seyahat acentesi olarak güvenli bir şekilde çalışmaya başladığınızda, nasıl daha fazla para kazanabileceğinizi ve kendinizi diğer acentelerden nasıl ayırt edeceğinizi düşünmeye başlarsınız. Kariyerinize başlarken dikkat etmeniz gereken üç şey:

Komisyon yapmak: Bağımsız bir yüklenici olarak daha büyük bir seyahat acentesi için çalışıyorsanız, komisyonlar nasıl çalışır? İşi kabul etmeden önce bu konuyu netleştirdiğinizden emin olun. Başlarken, aldığınız komisyon oranının endüstri standardının altında olmamasına dikkat edin.

Seyahat Acentesi Olurken Neleri Düşünmelisiniz?

Müşteri tabanını büyütmek: Seyahat acentesi olarak nasıl daha çok para kazanırsınız? Müşteriler, müşteriler, müşteriler… Gelişmek için her rezervasyonunuzda size geri dönüş yapacak mutlu müşterileriniz olması gerekir. Müthiş fırsatlar bularak, müşterileriniz için inanılmaz deneyimler yaratarak ve birlikte harikalaşarak müşterilerinizi mutlu etmek için çalışmalısınız. Lüks sınıf hava yollarında, demir yollarında da hizmet vermekte olan Odamigo, LCC (Düşük maliyetli hava yolu) fazlalığıyla Türkiye’de rakiplerinden ayrışıyor. Bu bakımdan, maliyeti düşük tutmak isteyen, yeri geldiğinde ise lüks planlar hazırlamak isteyen yeni acenteler bu linke göz atmalı.

Bir niş kurulması: Bu, nasıl seyahat acentesi olacağına dair bir gereklilik değildir, ancak kariyerinizi oluştururken belirli bir alana odaklanmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, belki de balayı seyahatine, lüks seyahate veya macera seyahatine odaklanabilirsiniz. Nişiniz müşterileri çekmenize yardımcı olabilir aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuzda istediğiniz her şey nişiniz olabilir.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com