Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

 

Mozambik’ten Madrid’e dünyanın dört bir yanından en güzel istasyonları sizin için derledik…

 

1)Liège-Guillemins Station, Belçika

2009 yılında ünlü mimar Santiago Calatrava tarafından yeniden inşa edilen istasyon, hem Belçika iç hat trenleri hem de Fransa ve Almanya’ya dış hat hızlı trenleri ile yolcularına hizmet veriyor.

2) Atocha Station, İspanya

Yaklaşık 4.000 metrekarelik bir tropik bahçeye dönüştürüldükten sonra etrafına bekleme salonları, kafeler ve restoranlar eklenen merkez terminal, Madrid’in en büyük tren istasyonunun içinde bulunmaktadır. Bu ekstra terminal 1992 senesinde açılmış olup, şehrin iç hatlar bağlantılarına ve EVA ismini taşıyan hızlı tren projesine ev sahipliği yapmaktadır. Madrid’de aynı zamanda bu terminale bağlı 2 tren istasyonu bulunmakta, adlarının ise “Atocha” ve “Atocha Renfe” olması biraz kafa karıştırıcı.

3)Helsinki Central Station, Finlandiya

En belirgin mimari özelliklerinden biri olarak giriş kapısının iki yanında ellerinde ışıklı küreler tutan ikişer asker heykeli bulunduran terminal, 1919 yılında inşa edilmiştir. Mermerden askerleri ile yüz binlerce kişiyi buyur eden bu durak, şehrin önemli transfer noktalarından.

4)São Bento Station, Portekiz

Tüm duvarı, baştan aşağıya kaplarken hem Portekiz tarihini ve hükümdarlarını hem de 1900’lerin başına kadar olan ulaşımın gelişimini resmeden; “Azulejo” adı verilen seramikleri ile ünlü São Bento istasyonu Porto’da bulunmaktadır. Işıl ışıl bu mekanda toplamda 20.000 civarı seramik parçası, döşeme aşamasında kullanılmıştır.

5)Gare de Metz-Ville, Fransa

Fransız mili demir yolları şirketi SNCF’in geçen sene gerçekleştirdiği ankette “ülkenin en güzel tren istasyonu” başlığında Paris’teki Gare du Nord’u geride bırakarak birinci olan istasyon, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Metz şehrindedir. 1908’de inşa edilmiştir. Uzunluğu 40 metre olan saat kulesi bu tarihi yapıya ayrı bir güzellik eklemiştir.

6)Antwerpen-Centraal Station, Belçika

20.yüzyıla girerken 10 seneden uzun bir zamanda inşa edilen yapı Antwerp şehrinin mimarisi ile dikkat çeken noktalarından biri. 76.2 metre yüksekliğindeki kubbesi ile ana terminali ışıl ışıl dolduran istasyon, yolcuları görsel bir şölen ile karşılıyor.

7)Jungfraujoch Station, İsviçre

Deniz seviyesinden yaklaşık 3.500 metre yüksekliği ile Jungfraujoch, Avrupa’nın en yüksekte bulunan istasyonu konumunda. Ulaşım için Kleine Scheidegg’den Interlaken treni kullanılması gerekirken Alpler’de yaklaşık 2 saat sürecek bir yolculuk da keyfinize keyif katacaktır.

8)Chhatrapati Shivaji Terminus Station, Hindistan

Mumbai’de bulunan ve 7 Oscar ile 3 altın küre de dahil birçok ödül kazanan “Slumdog Millionaire” filmi ile ölümsüzleşen istasyon, aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde kendisine yer bulmuştur. Kraliçe Victoria’nın altın jübilesi anısına 1890’ların sonunda inşa edilmiştir. Günümüzde, şehir içi ve şehirler arası trenleri kullanmak için her gün bu istasyonu 3 millyondan fazla insan kullanmaktadır.

9)Kanazawa Station, Japonya

Tokyo’nun trenle yaklaşık 2 saat kuzeybatısında bulunan ve Kanazawa’da bulunan istasyon modernlik ve gelenekselliğin mükemmel bir harmanı olarak karşımıza çıkmakta. Ahşap yapılı, devasa Tsuzumi-mon Takı’nda en belirgin şekilde karşımıza çıkan bu harman, torii-stili kutsal taklardan ve geleneksel Japon tsuzumi davullarından ilham alınarak dizayn edilmiş olup bu ultra modern çelik ile camın bütünleştiği terminalin giriş kapısından itibaren gözlemlenebilmektedir.

10)Maputo Station, Mozambik

 

Nane yeşili istasyon, Mozambik’in başkenti olan Maputo şehrinin en ihtişamlı binalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde küçük bir sanat müzesi bulunduran ve birçok hafta sonunda içerisinde canlı müzik dinletisi de yapılan bu yapı, yolculara keyifli bir seyahatten çok daha fazlasını vaat ediyor.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com